Mathematics

Question

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

1 Answer

  • Answer:

    C = 3.81g  

    Step-by-step explanation:

    If 1 g costs $3.81,

    g g cost $3.81×g

    The formula for the cost is

    C = 3.81g

NEWS TODAY