Mathematics

Question

A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag

1 Answer

  • Answer:

    Unit cost: $2.50 per potato

    Step-by-step explanation:

    Set up a proportion:

    5 potatoes = x potatoes

    2 dollars         1 dollar

    cross multiply:

    2x = 5


    divide by 2 on both sides

    x= 5/2 or 2.5

NEWS TODAY