Mathematics

Question

The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds?

$0.24 per ounce
$0.25 per ounce
$0.40 per ounce
$0.60 per ounce

2 Answer

  • Answer:

    $0.25 per ounce

    Step-by-step explanation:

    Look at this and now tell me if my deleted answer was right

    https://brainly.com/question/14303747

  • Unit rate has to do with comparison or the proportionality of an item to its unit value or unit of measure.

    The unit rate for the pumpkin seeds is $0.25 per ounce.

    Based on this question, unit rate is the cost of 1-ounce of pumpkin seeds

    From the question:

    24-ounce of pumpkin seeds = $6.00

    1- ounce of pumpkin seeds = ?

    Cross Multiply

    1 - ounce × $6.00 / 24-ounce

    = $0.25

    Therefore, unit rate for pumpkin seeds is $0.25 per ounce.

    To learn more, visit the link below:

    https://brainly.com/question/15711228

NEWS TODAY