Mathematics

Question

Jamel bought 2 pounds of red apples and 3.2 pounds of green apples from the grocery store, where both kinds of apples are $1.65 a pound. How munch did Jamel spend on apples?

1 Answer

  • Answer with Step-by-step explanation:

    Jamel' spend on apples

    = Jamel' spend on Green apples + on Red apples

    = Cost per pound of apples *( Pounds of green apples + Pounds of red apples)

    = 1.65*(2+3.2)

    = 1.65*5.2

    = $8.58

    Answer: $8.58 is Jamel' total spend on apples.

NEWS TODAY