Mathematics

Question

How much more does 1 1/4 pounds of beef cost than 1 1/4 pounds of turkey if
Beef=$4.25
Turkey=$2.85

2 Answer

  • If I am not under thinking this question, turkey costs $1.40 less than beef.
  • Using unitary method, 1 1/4 pounds of beef cost $3.85 more than 1 1/4 pounds of turkey if one pound of Beef=$4.25 and one pound of Turkey = $2.85.

    What is unitary method?

    The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

    Cost of 1 pound of Beef =  $4.25

    Cost of 11/4 pounds of Beef = $11.6875

    Cost of 1 pound of Turkey = $2.85

    Cost of 11/4 pounds of Turkey = $7.8375

    Cost of 11/4 pounds of Beef - Cost of 11/4 pounds of Turkey = $11.6875 - $7.8375 = $3.85

    Learn more about unitary method here

    https://brainly.com/question/22056199

    #SPJ2

NEWS TODAY