Mathematics

Question

If candy canes cost .89 a dozen,how much would it cost to buy candy canes for a school with 400 students

2 Answer

  • 400/12 = # of dozen needed
    .89 * # of dozen needed
    400/12=33.33 need 34 dozen
    .89*34=$30.26
  • The number of candies bought determines the cost of the candies, given

    that the number of candies and the cost have a proportional relationship.

    • The cost of candies for the school of 400 is [tex]\underline{29.\overline 6}[/tex]

    Reasons:

    The cost of candy canes = 0.89 per dozen

    Required:

    The cost of candy canes that would go round a school of 400 students.

    Solution:

    0.89 gives 12 candies.

    Therefore;

    [tex]\displaystyle The \ cost \ of \ 1 \ candy \ cane =\frac{0.89}{12 \ candy \ canes} = \mathbf{\frac{89}{1200} \ per \ candy}[/tex]

    Which gives;

    [tex]\displaystyle The \ cost \ of \ 400 \ candy \ canes = \frac{89}{1200} \ per \ candy \times 400 = \frac{89}{3} = \mathbf{29\frac{2}{3}}[/tex]

    The cost of candies for the school with 400 students is [tex]\displaystyle 29\frac{2}{3}[/tex] = [tex]\underline{29.\overline 6}[/tex]

    Learn more about  proportional relationship functions here:

    https://brainly.com/question/2609583

NEWS TODAY