Mathematics

Question

Ty'Sean went to the bowling alley and spent $14.50. If his rental shoes costs $4.50 and he played 5 games, what was the price per game?

1 Answer

  • Answer:

    first off theres two ways of doing it the equation is more fun though

    14.5 = x + 4.5

    14.5 = x(5) -4.5

    -4.5

    10 = 5x

    divide by 5

    you get

    2x or $2

    other way was to just -4.5 and divide by 5 but thats no fun

NEWS TODAY