Mathematics

Question

you can buy 3 sandwiches for $4.95 or 4 sandwiches for $6.72. find the unit rate for each which is the better buy?

1 Answer

  • Unit rate for  3 sandwiches will be $1.65

    Unit rate for 4 sandwiches will be $1.68

    The 3 sandwiches deal is a better .

NEWS TODAY