Mathematics

Question

Jane is making chocolate chip cookies for her school's bake sale. She needs one bag of chocolate chips to make 2 dozen cookies. A bag of chips costs $2.89. Jane is planning to make 8 dozen cookies. Which expression tells Jane how much it will cost for the chips to make the cookies?



24 × 8 × $2.89


(24 ÷ 8) × $2.89


8 × 2 × $2.89


(8 ÷ 2) × $2.89

1 Answer

  • (8/2) * 2.89, because you have to deal with how many bags you need before you can account for the cost.
NEWS TODAY