Mathematics

Question

The table shows the pricing for four different types of apples.

Type Cost
A $4 for 1.5 kg
B $5 for 2.0 kg
C $7 for 2.5 kg
D $8 for 3.5 kg
Which type costs the least per kilogram?

A

B

C

D

2 Answer

NEWS TODAY