Mathematics

Question

IHELP ASAP
1. Store A sells 11 bagels for $9.57. Store B sells 4 bagels for $3.52. How do the unit rates compare?
A. The bagels at store A are $0.01 more expensive then the bagels at store B.
B. The bagels at store A are $0.01 less expensive then the bagels at store B.
C. The bagels at store A are $0.03 more expensive then the bagels at store B.
D. The bagels at store A are $0.03 less expensive then the bagels at store B

2. Which is the best buy?
A. $10.88 for 7 cans of tuna
B. $11.55 for 6 cans of tuna
C. $17.25 9 cans of tuna
D. $15.31 8 cans of tuna

3. Population density is the number of people per unit of area. What is the population density of a state that has 626,011 people in 9,620 square miles? Round to the nearest whole number.
A. 650 people per square mile
B. 65 people per square mile
C. 651 people per square mile
D. 6,507 people per square mile

4. Which ratios can form a proportion?
A. 20/25, 14,21
B. 10/23, 18/7
C. 5/45, 4/36
D. 5/4, 4/5
Help ASAP

2 Answer

  • Answers

    1. B
    2. A
    3. B
    4. C
  • Answer:

    1. The correct answer is option B.

    2. The correct answer is option A.

    3. The correct answer is option B.

    4. The correct answer is option C.

    Step-by-step explanation:

    1.

    Store A sells 11 bagels for $9.57.

    Price of 1 bagel = [tex]\frac{\$9.57}{11}=\$0.87[/tex]

    Store B sells 4 bagels for $3.52.

    Price of 1 bagel at store B= [tex]\frac{\$3.52}{4}=\$0.88[/tex]

    Price of bagel at store B > Price of bagel at store A

    $0.88 > $0.87

    Difference in the price of bagel = $0.88 - $0.87= $0.01

    The correct answer is option B.

    2.

    i) $10.88 for 7 cans of tuna

    Price of single can = [tex]\frac{\$10.88}{7}=\$1.55[/tex]

    ii) $11.55 for 6 cans of tuna

    Price of single can = [tex]\frac{\$11.55}{6}=\$1.92[/tex]

    iii) $17.25 9 cans of tuna

    Price of single can = [tex]\frac{\$17.25}{9}=\$1.91[/tex]

    iv) $15.31 8 cans of tuna

    Price of single can = [tex]\frac{\$15.31}{8}=\$1.91[/tex]

    The best buy is ,$10.88 for 7 cans of tuna  because 1 can of tune cost only$1.55.

    3.

    Population in the state = 626,011

    Area occupied by the population = 9,620 square miles

    Population density of the state:

    [tex]\frac{626,011}{9,620 mile^2}=65.07 people/mile^2\approx 65 people/mile^2[/tex]

    4.

    A. 20/25, 14/21

    [tex]\frac{20}{25}=\frac{14}{21}[/tex]

    [tex]\frac{4}{5}\neq \frac{2}{3}[/tex] (not a proportion)

    B. 10/23, 18/7

    [tex]\frac{10}{23}=\frac{18}{7}[/tex]

    [tex]\frac{10}{23}\neq \frac{18}{7}[/tex] (not a proportion)

    C. 5/45, 4/36

    [tex]\frac{5}{45}=\frac{4}{36}[/tex]

    [tex]\frac{1}{9}=\frac{1}{9}[/tex] ( proportion)

    D. 5/4, 4/5

    [tex]\frac{5}{4}=\frac{4}{5}[/tex]

    [tex]\frac{5}{4}\neq \frac{4}{5}[/tex] (not a proportion)

NEWS TODAY