Mathematics

Question

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

2 Answer


  • If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

     8.25
    ———  =  $ 0.75
       11


    So, 18 pens cost

    18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


    I hope this helps. =)

  • Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

    bc i said so! and i took the test.

NEWS TODAY