Mathematics

Question


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

2 Answer

  • Answer:

    = (9×10.35$)÷5

    = $18.63

  • Answer:

    9 bags would cost 18.63

    Step-by-step explanation:

    To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

    10.35               x

    ------------   = -------------

    5 bags          9 bags

    Using cross products

    10.35 * 9 = 10 * 5

    93.15=5x

    Divide each side by 5

    93.15/5 = x

    18.63 =x

    9 bags would cost 18.63

NEWS TODAY

You May Be Interested