Mathematics

Question

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

2 Answer

  • First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
  • 8 pencil: $1.36
    ? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
NEWS TODAY