Mathematics

Question

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

2 Answer

  • To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
    x
  • 4 reams:$10
    6 reams:?
    6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
NEWS TODAY