Mathematics

Question

Which describes the calculations that could be used to solve this problem?

Jasmine bought 1 package of tennis balls that was on sale at 3 packages for $27.75. She bought 2 sun visors for $11.98 each.

How much did Jasmine spend altogether?

A.
Add $27.75 and $11.98.
Divide the sum by 3.
Add the two numbers.

B.
Divide $27.75 by 3.
Divide $11.98 by 3.
Add the two numbers.

C.
Divide $27.75 by 3.
Multiply 2 × $11.98.
Add the two amounts.

D.
Multiply 3 × $27.75.
Multiply 2 × $11.98.
Add the two numbers.

1 Answer

NEWS TODAY