Mathematics

Question

Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost

1 Answer

  • 10 oranges and 11 apples= £10.05
    Total cost of: 1 orange and 1 apple= £0.94
    2 divided by 94=47p
    47p+47p=94p
    Overall, the answer to 1 apple is 47p,
    as you can see the working out.
NEWS TODAY