Mathematics

Question

Jack spent $100 on eight packs of cards how much did each pack cost

2 Answer

  • So, you have $100, and this has to be split to purchase the 8 packs of cards. Since all of the packs will cost the same, we know that we can split the $100¬†into 8 groups¬†all of the same size.

    So, divide 100 by 8 to get 12.5.
    However, as this is currency, we must always have 2 decimal places, so 12.5 goes to 12.50.

    Therefore, each pack of cards cost $12.50
  • To find out how much did each pack cost you need to divide 100 by 8 which equales 12.5 or 12.50 so each pack cost $12.50
NEWS TODAY